ВІДКРИТИЙ УРОК З ХРИСТИЯНСЬКОЇ ЕТИКИ У 4 КЛАСІ
ТЕМА : ТВОРИМО
ДОБРО
МЕТА : визначити та окреслити суть категорії
«добро», допомогти учням
усвідомити значення добра як
життєвого вибору в духовному становленні
особистості
ОЧІКУВАНІ
РЕЗУЛЬТАТИ :
Учні повинні знати основні поняття
:
- добро матеріальне та моральне ,
безкорисливість ;
учні
повинні вміти :
- відрізняти блага
матеріальні від моральних ;
- пояснювати
значення морального добра для людини;
- наводити
приклади безкорисливого творення добра ;
- наслідувати
Ісуса Христа у творенні добра.
ОБЛАДНАННЯ: Святе Письмо, ікона,
свічка, дидактичний матеріал, комп’ютери, кольоровий папір,
ножиці.
ТИП УРОКУ : вивчення нової теми.
ХІД УРОКУ
1.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.
Християнське вітання.
МОЛИТВА
Благослови нас любий, Боже! Захисти нас , любий Боже,
Хай Твоя ласка нам поможе Від усього злого,
Знань на уроках набувати Дай нам мудрості Твоєї,
І , Тебе , Боже, восхваляти ! Добра та любові!
2.АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ ТА ВМІНЬ УЧНІВ.
СЛОВО ВЧИТЕЛЯ
Діти, ви любите розкривати таємниці? У
цій скриньці знаходиться дуже великий скарб. Чи бажаєте ви дізнатись, що є
найбільшим скарбом ? Я попрошу декілька учнів по-черзі підійти і подивитись у
скриньку .Про те, що ви там побачили, поки що не розповідайте товаришам.
( У скриньці знаходиться дзеркало і діти
бачать своє відображення)
УЧИТЕЛЬ. Отже, розкриємо нашу таємницю.
Що ж ви бачили у скриньці ?
УЧЕНЬ. Ми бачили своє відображення у
дзеркалі.
УЧИТЕЛЬ. Отже, найбільшим скарбом є
сама людина. Звернімося ж до Біблії і знайдемо
відповідь на питання : чому саме людина є тим найбільшим скарбом?
РОБОТА ЗА КОМП’ЮТЕРОМ
УЧИТЕЛЬ. На панелі завдань розгорніть
файл текстового редактора Word. Прочитайте текст і виділіть кольором головну думку .
РОБОТА НАД ТЕКСТОМ СВЯТОГО ПИСЬМА
Книга Буття 1, 26
Створення людини
26. І сказав Бог : « Сотворімо людину за
образом Нашим, за подобою Нашою, і хай панують над морською рибою і над
птаством небесним, і над худобою, і над усією землею, і над усім плазуючим на
землі.
27. І Бог на Свій образ людину створив, на образ Божий її Він створив , як чоловіка
та жінку створив їх.
УЧИТЕЛЬ. Зі Святого Письма ми
дізнаємось, що ЛЮДИНА Є БОЖЕ ТВОРІННЯ, і що вона є ОБРАЗОМ І ПОДОБОЮ БОЖОЮ. І
це її робить унікальною. Що означає , що людина є образом Божим?
УЧЕНЬ. Це означає, що людина отримала
від Бога безсмертну душу, розум і
свобідну волю.
УЧИТЕЛЬ. Святий Бог творить святе
творіння – людину. Бог є джерелом добра, якщо людина робить добро, вона теж уподібнюється до Бога. Господь
покликав людину творити добро. Отже , записуємо в зошити тему уроку :
«Творимо добро». Сьогодні на уроці ми
пригадаємо, що ми вкладаємо в поняття «добро» , чому воно важливе у нашому
життєвому виборі.
УЧЕНЬ читає вірш «БОЖА ПОДОБА» ( на
екрані презентація «Створення світу»)
Кажуть , схожий я на тата ,-
Хвалиться мале хлоп’ятко –
Ніс і брови , і хода –
Я увесь на нього вдавсь.
Тільки очі , й сам не втямлю,
Сині-сині, як у мами.
Та про це я не журюся,
Я ж люблю свою матусю.
А в небесній вишині,
Як казав татусь мені,
Другий Батько є у мене .
Він створив лани зелені,
Сонце, небо, місяць, зорі,
Квіти, птахів, ліс і гори.
Любить Бог своє творіння,
Дощик шле, ясним промінням
Землю щедро зігріває –милість Господа
безкрая.
Я на нього бути схожим
Хочу – я ж подоба Божа !
УЧИТЕЛЬ. Добро – це перш за все вчинок,
корисна справа. Людина бачить творення добра у своїй праці. Які корисні справи
роблять люди певних професій:
Лікар – допомагає одужати хворим ;
Учитель – навчає та виховує дітей ;
Пекар – випікає хліб ;
Водій автобуса – перевозить людей ;
Продавець – продає товари ;
Двірник
- прибирає на вулиці ;
Ви ще маленькі , але робити добрі вчинки можна
у будь-якому віці. Якщо нам важко визначити
добрий це вчинок , чи ні , можна звернутись за порадою до старших.
УЧНІ читають вірш
Розкажи, бабусю, що таке добро ?
Це коли накажеш так робить собі,
Як хотів, щоб інші вдіяли тобі.
Можеш віник взяти й хату підмести,
Чи старій людині щось допомогти.
Пташка замерзає –то зігрій теплом,
Татові і мамі будь помічником.
Захворіла киця – взнай , що їй болить,
А сумному душу спробуй звеселить,
Квітці, що в горшечку принеси води,
Щоб ти чув «спасибі» від усіх завжди,
Ти прийди до ближніх, ніби Бог прийшов,
І пожнеш Довіру, лагідність , любов.
УЧИТЕЛЬ. Отож , для того, щоб зробити
добрий вчинок , не треба очікувати якогось моменту, це можна зробити у
будь-який час.
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
Хто сотворив небо і землю?
Хто сотворив мерехтливі зорі ?
Хто сотворив піднебесні пташки ?
Хто сотворив бурхливеє море?
Хто сотворив тебе і мене ?
УЧИТЕЛЬ. Наступне завдання. На листочках
записано початок прислів’я, доберіть закінчення і наберіть його .
Роби добро - воно дорожче золота
Не одяг звеличує людину – а добрі справи
Добро посієш – добро пожнеш
УЧИТЕЛЬ. Здійснюючи добрі вчинки, людина
може керуватись негативними мотивами,
наприклад, щоб винищити себе над іншими,
змусити гарно говорити про себе, отримати схвалення. При цьому не переймаючись
щирим бажанням ; внутрішньо вона залишається байдужою до проблем того, кому
вона допомагає. Пам’ятайте, що вищу
цінність має та доброчинність, яка робиться від щирого серця.
УЧНІ виконують пісню.
УЧИТЕЛЬ. Ісус Христос є для нас зразком
у творенні добра. Розгорніть Дитячі
Біблії і знайдіть фрагмент, який ви підготували вдома про ті вчинки Ісуса, які
би ви хотіли наслідувати.
УЧНІ працюють зі Святим Письмом.
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА ДЛЯ ОЧЕЙ.
Закрийте очі і уявіть серце доброї і
недоброї людини .Відкрийте очі.
РОБОТА ЗА КОМП’ЮТЕРОМ
Відкрийте графічний редактор PAINT і намалюйте
серце доброї і злої людини.
УЧИТЕЛЬ. Отже, серцем ми повинні любити
Бога, вустами говорити про Бога, а вчинками прославляти Бога.
ЗАКРІПЛЕННЯ НОВОЇ ТЕМИ
ТЕМА : ТВОРИМО ДОБРО
Учні повинні знати основні поняття :
Лікар – допомагає одужати хворим ;
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
УЧИТЕЛЬ. Наступне завдання. На листочках записано початок прислів’я, доберіть закінчення і наберіть його .
Позакласний захід
5 клас
Біблія - найважливіша книга в житті
ВЕДУЧИЙ: Слава Ісусу Христу! Шановні
гості, батьки, діти! Сьогодні ми зустрілися у цій святковій залі, щоб
звернутися до Божого Слова. За доброю традицією нашого народу, перед
початком будь-якої справи, звернемося до молитви.
УСІ РАЗОМ: Молитва «Отче наш» ( Діти
запалюють свічки перед іконою )
УЧЕНЬ:
Скільки книжечок вже маю?
Сам дивуюся, не знаю.
Так багато наскладав,
Всі гарненькі купував,
Є тут книжечки про маму,
Відкривають чар сезаму,
Є про тата, бабцю милу,
Всіх, хто нам давали силу.
Є про братика й сестрицю,
Про кота і дивну птицю.
Про світи далекі й дивні,
Є про ігрища спортивні.
Я читав вже про звіряток.
Про лисиць і ведмежаток.
Тут такі казки гарненькі,
Ох, читати їх любенько!
Загадки, вірші, мандрівки,
Є колядки і щедрівки,
Є з легендами, піснями,
Є також про наші храми.
Кожна
книжка - світ безмежний.
Будить роздуми бентежні.
Всі такі, як барви світу,
Всі, як клумби самоцвіту.
Вже не знаю, що читати?
Де мені нових узяти?
Піду завтра у крамницю,
Куплю про премудру кицю.
ВЕДУЧИЙ:
Петрику, як багато в тебе книжечок!
Які вони гарні, цікаві і захоплюючі. А ще ми зрозуміли, що ти
шукаєш нову книжечку. А чи знаєш ти, що серед океану книжок, є одна
найважливіша?
ПЕТРИК: Ні, я не знаю про таку книгу.
ВЕДУЧИЙ: А ми звернемося до дітей за
допомогою. Яку книгу називають найважливішою?
Про неї говорять: «Книга Життя».
ВЕДУЧИЙ: Вірно. Біблія є найважливішою
книгою. Ії ще називають Книгою Книг. Тому, що в ній записане
Слово Боже. З Біблії ми дізнаємося про походження людини і нашого світу. Про
те, як жити згідно Божого задуму. Вона є Словом Правди.
УЧЕНИЦЯ 1: Не для того, щоб дивитись, -
Щоб читати і учитись,
В світі вибрати дорогу,
Ту єдину, що для Бога.
УЧЕНИЦЯ
2: Нам шкільна наука треба.
Та без Біблії ніяк
Не сягнеш в глибини неба,
Не збагнеш, чому ї як.
УЧЕНИЦЯ
3: Світ нам дивиться у очі.
Кличе, манить в майбуття,
І несемо дні і ночі
У серцях вогонь життя
УЧЕНИЦЯ 4: Тільки ця чудова
Книга
На
питання відповість.
На душі
розтопить кригу
Через Слово -
Благовість.
УЧЕНИЦЯ 5: В ній премудрості криниця,
Нею треба
дорожить.
Книга ця для
всіх годиться,
Хто по правді
хоче жить.
ВЕДУЧИЙ: Діти, чи любите ви отримувати листи?
ДІТИ: Так.
ВЕДУЧИЙ: Пригадуєте, з
яким нетерпінням ви чекали листа від своїх рідних і друзів,
коли були далеко від дому
на відпочинку – в гостях у бабусі, на березі моря, чи в літньому таборі. Напевно,
серед вас не було таких, хто б отримав лист і забув його прочитати, або
просто викинув. Уявіть собі, що Біблія — це теж лист, лист Любові. Любові
Господньої до свого найпрекраснішого творіння - людини. Отже, сам Бог написав нам листа для нашого спасіння. Ми теж повинні навчитися пізнати Боже серце через Його Слово.
УЧЕНЬ: Знову день росою вмитий,
Котить
гомін за діброву...
Хто
навчить мене любити Все довкола? –
Боже
Слово.
УЧЕНЬ: Хто навчить мене трудитись,
Розуміти рідну мову.
Щиро Господу молитись?
Ну, звичайно, Боже Слово.
УЧЕНЬ: Хто в журбі мене розважить,
Подарує радість знову,
Шлях до вічності покаже?
Тільки Слово, Боже Слово.
(
пісня " Де шукати маю Бога? ")
ВЕДУЧИЙ: Отже, ви, діти, зрозуміли, що Бог запрошує читати Біблію, що ця
книга необхідна кожній людині.
А наступна історія вам розповість про те, що мати потрібну річ - це дуже добре, але треба
ще нею користуватися. Отже, «Історія про чорного
хлопчика Замбо».
УЧЕНЬ: В далекій чорній Африці
Маленький Замбо жив,
Любив він свою матінку
І тата теж любив.
УЧЕНЬ: Не чув він про морозиво,
Не знав він
розкошів.
Бо тато й мама
хлопчика
Були не з багачів.
УЧЕНЬ: Копійку
до копійчини
Складали, як могли,
Й одного разу Замбові
Ті гроші віддали
УЧЕНЬ: « Купи
собі, що вибереш, -
Біжи у магазин»
І з вискоком, із радістю
Побіг веселий син
УЧЕНЬ: А там
речей тих - матінко!
Як оком охопить
.
Стоїть хлопчина
дивиться,
Не знає, що
купить.
УЧЕНЬ: Господар
лавки мружиться,
На Замбо погляда:
А що ти хочеш, хлопчику?
Яка в тебе біда?
УЧЕНЬ: «Біди
в мене ніякої, -
Дає хлопчина
звіт, -
Сьогодні
мені сповнилось
Від роду
вісім літ»
УЧЕНЬ: А за вікном захмарилось –
Ну чисто тобі ніч.
«Купи для себе
зонтика.
То дуже добра
річ»
УЧЕНЬ: Так
Замбові підказує
Розумний
продавець,
і хлопчик подає
йому
З грошима
гаманець
УЧЕНЬ: А той,
віддавши зонтика,
Промовив ще в ту
мить.
«Від сонця і від дощику
Тебе він
захистить».
УЧЕНЬ:
Тим часом, дощ на вулиці
Ллє наче
із відра
і бігає із галасом,
і мокне дітвора.
УЧЕНЬ: І
Замбо із покупкою
Вздовж вулиці побіг,
Та зонтик не розгорнений
Йому не допоміг.
УЧЕНЬ: Кладе його на спину він,
На голову кладе...
А дощ той не стихаючи,
На Замбо йде та йде.
УЧЕНЬ: «Ісусе! Ти накрий мене» –
Так Замбо помоливсь.
І зонтик враз над хлопчиком,
Немов грибок, розкривсь.
ВЕДУЧИЙ:
Для вас же, любі дітоньки.
Наука так звучить;
Не все ще - мати Біблію,
По ній ще треба жить.
Молитва
щира й Біблія
Від зла вас збережуть,
З
Христом буде щасливою
Життєва ваша путь.
Пісня «Ти, дорогенька, дитино моя!»
УЧЕНЬ:
Встану вранці, помолюся –
Вчила
так мене матуся.
Я
складу подяку Богу,
Що
спочити мала змогу.
УЧЕНЬ: За столом обов'язково.
Прокажу
молитву знову,
Бо
Господь благословенний
Хліб
насущний дав для мене.
УЧЕНЬ:
Коли читати я учуся,
Писати літери, тоді
Я покладаюсь на Ісуса,
Щоб допоміг мені в труді
УЧЕНЬ: Люби, дитино, маму й тата,
Люби
великий, рідний край,
Й
свою маленьку білу хату
Глибоко
й щиро ти кохай.
УЧЕНЬ:
Хоч ще мале твоє серденько,
Знання
ти змалку набувай,
Як
виростеш - зрадіє ненька,
Й
тобі всміхнеться рідний край.
УЧЕНЬ:
Люби, й в житті ти переможеш
Всі
біди, що назустріч йдуть,
Й
зробить добра багато зможеш
Твоя,
дитино, довга путь.
ВЕДУЧИЙ:
Біблія - це книга загадкова. Багато таємничого ї, навіть, на перший погляд, незрозумілого, є в ній
Пам'ятайте, перед читанням Святого Письма треба попросити в Господа в
щирій молитві доброго розуміння того, що читаєте, попросити, щоб Дух Святий
провадив сторінками Біблії. І звичайно треба бути
уважними в Церкві і на уроці. А тепер ми проведемо вікторину, щоб дізнатися, хто вже
потоваришував з цією книгою.
ВІКТОРИНА:
1.
Скільки днів Бог творив світ?
2.
Як звались перші люди?
3.
Як називався корабель Ноя, чому він його
побудував?
4.
Як з'явилося зло у світі?
5.
Чому неділя є святим днем для християн?
6.
Чому потрібно шанувати батьків?
7.
Що означає слово "ангел'?
8.
Чому перші люди були вигнані з раю?
9.
Де народився Ісус Христос?
10. Що
означає слово " Євангелія"?
ВЕДУЧИЙ:
З Біблії ми дізнались, що Творцем цього прекрасного світу є Бог. Він з великої
любові покликав його до життя і нас, людей. Справді, пригадайте, який мальовничий
садок восени, який ніжний весною, а які красиві фарби Господь подарував
метеликам, квітам, пташкам. Коли
дивимось на квіти, дерева, тварин, пам’ятаймо - їх подарував нам Господь. Усе,
що є у світі, нагадує нам про Бога і Його любов.
УЧЕНЬ:
Дивосвіт, дивосвіт...
Хто придумав оцей світ?
Землю красну отаку?
У зеленому вінку?
Всі ці квіти, і ліси,
І пташині голоси,
Ліс, і річку, і поля,
Це ж усе моя земля!
УЧЕНЬ: Бог присутній є між нами
Там, ж небі й на землі
Він все бачить, Він все знає,
Цілим світом управляє
Господь любить
усіх нас,
Він є з нами повсякчас!
УЧЕНЬ:
Листя спадає з калинових віт,
А муравлик читає книгу - Завіт
Молися, травинко, молися, росинко,
Братику рідний - дощику срібний
Моліться, озерця, від щирого серця,
Люба сестричко - буйна пшеничко
Моліться щоднини, райські пташини,
Зорі небесні - душі воскреслі
І поки читає муравлик Завіт,
Нам ясно світає оновлений світ
УЧЕНЬ:
Співаємо славу Творцеві своєму –
Весь світ нам
Господь сотворив!
Народи всі світу зробив він братами.
Своїми дітьми
нас зробив.
УЧЕНЬ:
Усяка комашка, тваринка, стебельце.
Мурашка і велетень слон,
Співають цю пісню прослави Творцеві,
Повторюють знову і знов!
ВЕДУЧИЙ:
Наше свято, на жаль, наближається до завершення, але наше життя, на радість, продовжується.
Але, пам'ятаймо, що в нашому щоденному житті треба покладатись на Бога, бо
людина є вінець творіння Господа. І в щасливі, і в сумні хвилини Бог завжди є з
нами. Він радіє і плаче разом зі своїми дітьми. Коли вас хтось образить,
зробить боляче, пам'ятайте, Господь підніме вас з колін, висушить сльози і
допоможе. Пам'ятаймо, що молитва і читання Святого Письма - це розмова з Богом
А віра в Ісуса Христа і дотримання Божих Заповідей - це шлях до вічного
щасливого життя з нашим Творцем!
УЧЕНЬ:
Ось день новий
і серце радість огортає,
Та на колінах я стою.
Бо з Богом розмовляю.
УЧЕНЬ:
О, Отче, чистий і святий!
Прости усі провини,
Не дай душі померти в тьмі,
А дай любові й віри!
УЧЕНЬ:
Помилуй, Боже, діточок,
Моїх батьків, родину,
Я твій маленький світлячок —
До Тебе серцем лину.
Комментариев нет:
Отправить комментарий